Ile Was weszło

czwartek, 14 kwietnia 2011

Zakazany owoc #6

"Zakazany owoc nr 6" to pełnometrażowy film dokumentalny, opowiadający o Darku „Pale” Palinowskim – undergroundowym rysowniku punkowych komiksów, które tworzył w latach 90-tych. Początkowo udzielał się jako współtwórca zinów, oraz wokalista takich zespołów takich jak 07 zgłoś się czy Amen. W czasie transformacji systemowej zaczął rysować swoje pierwsze komiksy. Są to chaotyczne, wulgarne dzieła, które w bezlitosny sposób opisują otaczającą go rzeczywistość oraz samą scenę punk. Stworzył 5 numerów komiksowego zina pt. "Zakazany owoc", stając się tym samym pionierem niezależnego komiksu w Polsce.

W 2000 roku zaprzestał rysowania.

"Kręcąc o nim film dokumentalny stworzyliśmy swoisty suplement, który zdecydowaliśmy się nazwać "Zakazany owoc nr 6". Jest to kolejny numer jego słynnego wydawnictwa, tyle że w formie filmowej. Nadal jednak oddaje jego brudną, bezlitosną, okropną estetykę" - mówią twórcy.

W roku 2010 Palinowski zdecydował się otworzyć w Toruniu sklep z komiksami o nazwie „Komix Gadżet Shop”. Przygotowania do otwarcia tego niezwykłego miejsca stanowią oś spajającą "Zakazany owoc nr 6". Na temat twórczości Palinowskiego wypowiadają się znawcy komiksu: Jerzy Szyłak, Jarosław Składanek, Michał „Śledziu” Śledziński i Wojtek Obremski. Film ilustruje ścieżka dźwiękowa na którą składają się utwory znakomitych zespołów związanych ze sceną punk, takich jak: Amen, The Bold & The Beautifull, Core Ball, Mass Kotki i On Yer Bike.

"Zakazany owoc nr 6" jest dziełem wulgarnym, niekiedy bluźnierczym, szokującym. Taki jednak jest......nasz bohater. Pała jest żywą historią punk rocka w Polsce i chętnie dzieli się tą historią z nami. Film ten jest więc historią jego życia jako punka, jako niezależnego rysownika, jako antyspołecznego ironisty. Na koniec zacytujemy słowa przyjaciela Pały, byłego gitarzysty grupy Amen: „Pała to przede wszystkim miłośnik punk rocka jako stylu życia; kocha chaos, używki, jego szalone gawędy o absurdalnych aspektach rzeczywistości są świetną odtrutką na oficjalną gadaninę medialną, czy polityczną poprawność środowiska undergroundowego”.

Nie jest to film przyjemny. To film punkrockowo – komiksowy.

Film ukazał się w Łodzi w Fabrystrefie 11 kwietnia. Został ciepło przyjęty przez publiczność mimo iż sam Pała mówił o tym filmie "gówniany, do dupy". Taki rzeczywiście był. Nie tylko za sprawą słabej jakości dźwięku, ale także wielu innych czynników. Dla każdego z osobna byłoby to coś innego. Najpierw wywiad z Wiktorem Skokiem wokalistą zespołu Jude. Na koniec kilka teledysków Plasmatics, podpisywanie przez Pałę swoich komiksów, miła atmosfera. To wszystko złożyło się na jeden niezapomniany wieczór, który okazał się lepszy od niejednego pankowego koncertu. ;)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz